Hakkımızda

Eniyim, sizi mümkün olan en iyi ürünle buluşturmayı amaçlayan bir inceleme ve satın alma önerisi servisidir.

Bağımsız araştırmaları toplayıp analiz ederek hazırladığımız inceleme ve rehberlerimizle, hızlı ve doğru alışveriş kararları almanıza yardımcı oluyoruz. İhtiyacınıza göre en iyi ürünleri bulun ya da rehberlerimizdeki tavsiyeleri keşfedin.

Bize göre günümüzde tüketicinin temel sorunu, seçenek fazlalığının neden olduğu karar verme zorluğudur. Bu seçenek fazlalığı, farklı ihtiyaçlara sahip tüketicilerin beklentilerini karşılama açısından olumlu olsa da, doğru ürünün doğru tüketiciyle buluşmasını zorlaştırmaktadır.

Bu durumda piyasada, doğru ürünü doğru tüketiciyle buluşturmayı hedefleyen birçok platform doğmuştur. Bu platformlar, bilimsel çalışma hassaslığında testleri ve göz alıcı sunumlarıyla bu probleme bir çözüm üretmeye çalışmaktadır. Fakat burada yeni bir problem ortaya çıkmaktadır. Bu kez de ürün seçeneklerini süzüp tüketiciye en iyi ürünü önermeyi hedefleyen platformların fazlalığı, en baştaki probleme benzer bir problemi tekrar ortaya çıkarmaktadır.

Sonuç olarak güncel problem şudur: Hangi ürünün satın alınacağına dair tavsiyelerle dolu içeriğin süzülmesi ve kullanıcının beklentilerine göre sunulması (curate) edilmesi. Eniyim’in bu probleme sunduğu çözüm, yeni bir test platformu kurmak değildir. Bunun aksine Eniyim, bu test platformlarının içeriğini analiz edip ortaya bir en iyi çıkarmayı amaçlamaktadır.

Eniyim’in ürün incelemelerinde kullandığı temel metod, meta-analiz benzeri, bağımsız araştırmalar ve kullanıcı geribildirimlerinin toplanıp işlenerek bir sonuç çıkarılmasına dayanır. Satın alma önerileri ise bu incelemeler sonucunda ulaşılan “en iyi” seçenekleri farklı tüketici kategorilerine göre filtreleyip sunmayı amaçlar.

Eniyim’e neden güvenmeliyim

Bağımsız araştırmaları toplayıp analiz ederek hazırladığımız inceleme ve rehberlerimizle, hızlı ve doğru alışveriş kararları almanıza yardımcı oluyoruz. Ücret karşılığı inceleme yapmadığımız için tüm ürünlere eşit mesafede yaklaşıp iyi ve kötü yanlarını özgürce ifade edebiliyoruz. Herhangi bir şirketten finansal veya yönetimsel bir destek almıyoruz.

En iyim, iyim ve fiyat performans kategorileri neye göre sınıflandırılıyor

En iyim: En iyi ürünü seçerken dikkat ettiğimiz en önemli kriter, o ürünün kullanıcıların çoğunun ihtiyaç ve alım gücüne en iyi şekilde hitap ediyor olup olmadığı. Bu kategoriye giren ürünlerin en pahalı ve en havalı olması gerekmiyor. Aksine En iyim kategorisi, ürünün fiyatına değip değmediğini de test ettiği için, bu kategoride en pahalı ürünlerin olması beklenmemeli. Fiyat ve faydanın en optimum noktadaki buluşma noktası baz alınır fakat fayda daha ön plandadır.

İyim: İyim kategorisi, basitçe anlatıldığında ikinci en iyi ürün olarak anlaşılabilir. Örneğin, A ve B ürünü birbirine çok benziyor fakat B ürünü A ürününden daha pahalıya satılıyorsa B ürünü İyim kategorisine yerleştirilir.

Fiyat performans (f/p): Fiyat performans kategorisindeki ürünün sunduğu faydadan çok fiyatı dikkate alınır. Eğer bir ürün piyasadaki diğer ürünlerden daha uygun fiyata makul bir fayda sağlıyorsa, Fiyat performans kategorisinde kendisine yer bulur. Bu kategorideki bir ürün minimum fiyata optimum faydayı sunuyor demektir.

Ürünler incelenirken hesaba katılan kriterler neler

Ürünler incelenirken, ürün türüne göre değişiklik göstermekle birlikte donanım, yazılım, tekrar eden harcamalar, tamir edilebilirlik, yedek parça bulunabilirliği gibi birçok temel kriteri baz alıyoruz.

Detaylı ürün donanım bilgisi paylaşıyor musunuz

Eniyim olarak minimum düzeyde rakamsal donanım bilgisi paylaşmaya özen gösteriyoruz. 

Rakamsal değerlerin, çoğu zaman ürünlerin genel başarısına dair bir gösterge olduğuna inanmıyoruz. Örneğin, düşük megapiksel kameraya sahip bir akıllı telefon, diğer değişkenlerden dolayı yüksek megapiksel olan bir akıllı telefondan çok daha kaliteli, yüksek çözünürlüklü, renk uyumlu fotoğraflar çekebilir. Ya da çekim gücü watt cinsi üzerinden yüksek olan bir elektrikli süpürge düşük olandan daha kötü bir temizlik performansı sergiliyor olabilir. Ürünlerin başarılı olup olmamaları tekil parça kapasitesinden daha çok yazılım da dahil tüm bileşenlerinin tümünün ortaya çıkardığı tasarımının nasıl çalıştığı ile ilgilidir. Bu tür rakamsal değerler genelde üretici firmalar tarafından pazarlama taktiği olarak kullanılır.