En İyi Robot Süpürge

beyaz arkaplan üzerine 3 en iyi robot süpürge modeli

Burada yer verilen tüm ürünler bağımsız olarak seçildi. Ayrıntılı bilgi için hakkımızda sayfasını ziyaret edin.

Robot süpürgeler son birkaç yılda oldukça yol kat etti. Artık daha iyi temizliyor ve gelişmiş pil kapasiteleri sayesinde yorgunluk nedir bilmiyorlar. Bununla birlikte piyasadaki en iyi robot süpürgenin bile geleneksel elektrikli süpürgenizin temizlik performansına erişmesini beklemek pek gerçekçi değil.

Yine de robot süpürgenin gereksiz bir yatırım olduğunu düşünmeyin. İyi bir robot süpürge, elektrikli süpürgenizi çalıştırma sıklığınızı büyük ölçüde azaltabilir. Böylelikle örneğin, elektrikli süpürgenizle haftada 2 kez yaptığınız derinlemesine süpürme işlemini 10 günde bir, hatta 2 haftada bir yapıyor hale gelebilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda en iyi robot süpürge türünün hangisi olduğuna karar vermek için robot süpürge satın alma rehberimize göz atın.

Çarparak yolunu bulan mütevazi modellerden, toz haznesini kendi kendine boşaltan havalı modellere kadar birçok seçenek arasından üç en iyi robot süpürge modelini seçtik.

NOT

Bu incelemede sadece Türkiye’de resmi yollardan satışta olan ürünlere yer verdik.

Bu yazıda önerilenler

En iyim

🤩

roborock-q7-max-siyah

Roborock Q7 Max

Süper akıllı, tüm özellikler bir arada

Roborock Q7 Max, üst düzey haritalama ve yön bulma becerisine sahip. Oldukça başarılı bir süpürme ve paspas performansı sergiliyor. Kullanıcı dostu uygulaması ve takılan saçların kolayca temizlenmesi için tasarlanmış kauçuk fırça teknolojisiyle en iyi robot süpürge seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Satın Alma Seçenekleri

İyim

😃

beyaz dreamebot d10 plus robot süpürge ve toz boşaltma istasyonu

DreameBot D10 Plus

Pahalı modellerden tek eksiği fiyatı

DreameBot D10 Plus otomatik toz boşaltma ünitesi, başarılı temizlik performansı ve makul fiyatıyla dikkat çekiyor. Lidar sensörlü akıllı haritalama becerisine, büyük pil kapasitesine ve mütevazi bir paspaslama becerisine sahip. Birçok özellik ve kontrol becerisi sunduğu uygulaması ise oldukça tatmin edici.

Satın Alma Seçenekleri

F/p

🤑

siyah eufy roboVac 15C robot süpürge

Eufy RoboVac 15C

Gücü mütevaziliğinde

Anker firmasının ürettiği Eufy RoboVac 15C en pahalı modellerde bile olmayan büyük toz haznesi, dar alanlara ve mobilya altlarına girmesini sağlayan inceliği, uzun çalışma süresi ve düşük fiyatıyla karşımıza çıkıyor. Hem uzaktan kumanda hem de uygulamayla kontrol edebilme seçeneğiyle internet ve Wi-Fi olmayan evlerde de çalışabiliyor.

Satın Alma Seçenekleri

Detaylı inceleme: En iyi robot süpürge

En iyim

🤩

roborock-q7-max-siyah

Roborock Q7 Max

Süper akıllı, tüm özellikler bir arada

Roborock Q7 Max, üst düzey haritalama ve yön bulma becerisine sahip. Oldukça başarılı bir süpürme ve paspas performansı sergiliyor. Kullanıcı dostu uygulaması ve takılan saçların kolayca temizlenmesi için tasarlanmış kauçuk fırça teknolojisiyle en iyi robot süpürge seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Navigasyon ve pil: Roborock Q7 Max halı ve parke zeminde oldukça başarılı bir süpürme performansına sahip. Lidar sensörü sayesinde akıllı haritalama yapabiliyor, farklı odalar ve yasak bölgeler belirleyebiliyor, karmaşık yapıdaki evlerde dahi yolunu kolaylıkla bulabiliyor. Büyük pil (5200 mAh) kapasitesiyle tek seferde daha büyük alanları temizleyebiliyor.

Toz ve su haznesi: Roborock Q7 Max, 470ml toz haznesi hacmine sahip. Bu toz haznesi boyutu bu sınıftaki modeller için oldukça standart. Q7 Max’in 350ml su tank hacmiyse ortalamadan biraz daha büyük. Su haznesinin büyük olması tek seferde çok daha geniş alanları paspaslayabilmesini sağlıyor. Paspas yaparken kullanacağı su akış seviyesini uygulama üzerinden detaylı bir şekilde artırıp azaltabiliyorsunuz.

Uygulama: Roborock Q7 Max diğer tüm Roborock cihazlar gibi kullanımı kolay ve düzenli olarak güncellenen bir uygulamaya sahip. Uygulama üzerinden oda oda ya da bölge bölge temizlik haritaları ve programları oluşturmak mümkün. Böylelikle örneğin, mutfak tezgahının önüne dökülen kırıntıyı temizlemesi için tüm mutfağı süpürtmek yerine, sadece kırıntının döküldüğü bölgeyi uygulamada işaretleyerek temizletebiliyorsunuz. Kullanıcı dostu uygulaması ile temizliğe dair anlık ve detaylı raporlar sunuyor.

Fırça teknolojisi: Robotock Q7 Max yeni nesil diğer Roborock robot süpürge modelleri gibi kılsız kauçuk bir fırçaya sahip. Robotun topladığı uzun saçların çoğu fırçada kalıyor. Bu neredeyse tüm robot süpürgelerde yaşanan bir durum fakat fırça dişsiz bir yapıda olduğu için dolanan saçları temizlemek geleneksel dişli fırçalara göre çok daha kolay. Böylece, periyodik olarak yapmanız gereken robot süpürge temizliği rutininize herhangi bir zorluk katmış olmuyorsunuz.

Toz boşaltma istasyonu seçeneği: Roborock Q7 Max’dan farklı olarak Q7 Max+ modeli otomatik toz boşaltma istasyonuyla birlikte geliyor ve dolayısıyla fiyatı daha yüksek (ürün ismindeki + otomatik toz boşaltma istasyonuna işaret ediyor). İstasyon haricinde bu iki model robot süpürge tamamen aynı. Eğer bütçeniz sınırlıysa ilk olarak Q7 Max modelini alıp ileride istasyonu ayrıca satın alabilir ve robotunuzla birlikte kullanabilirsiniz.

Kimler için uygun: Roborock Q7 Max, büyük ve göreceli olarak karmaşık evlerde yaşayan, hem süpürme hem de paspaslama becerisine ihtiyaç duyan kişiler için piyasadaki en iyi robot süpürge seçeneği. Elbette daha pahalıya daha çok özellik sunan modeller de var fakat Roborock Q7 Max bir servet ödemeden alabileceğiniz en üstün özellikleri sunuyor.

İyim

😃

beyaz dreamebot d10 plus robot süpürge ve toz boşaltma istasyonu

DreameBot D10 Plus

Pahalı modellerden tek eksiği fiyatı

DreameBot D10 Plus otomatik toz boşaltma ünitesi, başarılı temizlik performansı ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. En üst modellerde olduğu gibi Lidar sensörlü akıllı haritalama becerisine, büyük bir pil kapasitesine ve mütevazi bir paspaslama becerisine sahip. Birçok özellik ve kontrol becerisi sunduğu uygulaması ise oldukça tatmin edici.

En iyi robot süpürge hangisi karar verirken DreameBot D10 Plus modeline hem düşük fiyatı (otomatik toz boşaltma istasyonuyla birlikte gelmesine rağmen) hem de adı çok duyulmamış bir marka olmasından ötürü başta biraz şüpheyle yaklaştığımı itiraf etmeliyim. Fakat yanılmışım.

DreameBot D10 Plus, piyasadaki en pahalı modellerin sunduğu otomatik toz boşaltma istasyonu, Lidar sensör, akıllı haritalama, mop becerisi gibi birçok özelliği bu modellerden çok daha uygun bir fiyata sunuyor. Güçlü çekim gücü sayesinde hem halı hem de parke zeminde başarılı bir temizlik performansın sahip.

Otomatik toz boşaltma istasyonu: Daha çok bilinen markalardan DreameBot D10 Plus ile yaklaşık aynı fiyata sadece robot süpürge satın alabilecekken bu modeli otomatik toz boşaltma istasyonuyla birlikte satın alabilirsiniz. Özellikle robot süpürgenizin tozunu boşaltmaktan hiç hoşlanmıyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa, DreameBot D10 Plus tam size göre olabilir. Robotunuzun toz haznesini boşaltmanıza gerek yok çünkü toz haznesini otomatik olarak istasyonuna boşaltıyor. Tek yapmanız gereken 30 – 45 günde bir istasyondaki dolmuş toz torbasını yenisiyle değiştirmek.

Çalışma süresi ve uygulama: DreameBot D10 Plus 5200 mAh pil kapasitesine sahip. Bu da onun tek şarjda tüm evinizi temizleyebilmesine olanak sağlıyor. Uygulaması üzerinden çekiş gücü ayarı, otomatik toz boşatma sıklığı gibi ayarlar yapabiliyorsunuz. Bunun ötesinde yasak bölgeler belirleyebiliyor, temizlik raporları alabiliyor, belirli gün ve saatler için otomatik temizlik programları oluşturabiliyorsunuz.

Toz ve su haznesi: Robot 400ml toz haznesi hacmine ve 145ml su tankı hacmine sahip. Toz hazne hacmi aynı sınıftaki diğer modellere göre bir miktar az fakat toz boşaltma istasyonu olduğu için bu durum bir problem teşkil etmiyor. 145ml paspas su tankı ise diğer modellere göre epey küçük. Eğer paspas yapılacak alan büyükse birkaç defa su doldurmanız gerekebilir. Robotun zemini nemli bezle silme dışında ovalama veya baskı uygulayarak paspas yapma becerisi yok.

Kimler için uygun: DreameBot D10 Plus, önceliği toz haznesinin otomatik olarak boşaltılması olan ve mütevazi paspas becerisini dert etmeyen kişiler için en iyi robot süpürge seçeneği.

Fiyat performans

🤑

siyah eufy roboVac 15C robot süpürge

Eufy RoboVac 15C

Gücü mütevaziliğinde

Anker firmasının ürettiği Eufy RoboVac 15C en pahalı modellerde bile olmayan büyük toz haznesi, dar alanlara ve mobilya altlarına girmesini sağlayan inceliği, uzun çalışma süresi ve düşük fiyatıyla karşımıza çıkıyor. Hem uzaktan kumanda hem de uygulamayla kontrol edebilme seçeneğiyle internet ve Wi-Fi olmayan evlerde de çalışabiliyor.

Navigasyon ve sensörler: Eufy RoboVac 15C, akıllı süpürge kategorisine dahil olmasa da, tatmin edici temizlik performansı ve kullanışlı özellikleriyle en iyi fiyat performans ürünü olmayı başarıyor. Yolunu rasgele ve nazikçe etrafa çarparak bulan bu robot süpürge, sensörleri aracılığıyla çarpma ve düşme kazalarını önleyerek güvenli bir temizlik deneyimi sunuyor. Böylece evinizde merdiven benzeri düşüş bölgeleri varsa endişelenmenize gerek yok.

Toz haznesi: Otomatik toz boşaltma istasyonu olmayan süpürgelerde toz hazne kapasitesi daha büyük önem taşır. Toz haznesi ne kadar büyük olursa sizin toz boşaltma sıklığınız o denli azalır. Eufy RoboVac 15C, 600ml büyüklükteki toz haznesi sayesinde çoğu üst model robot süpürgeden daha uzun süreli toz boşaltmadan kullanım sunuyor.

Genel tasarım ve boyutlar: Eufy RoboVac 15C ince tasarımı (~7.5cm yükseklik) sayesinde, birçok mobilyanın altına rahatlıkla girebiliyor. Oldukça sessiz çalışan robot, halı algılama özelliği sayesinde çekiş gücünü otomatik olarak artırarak halı üzerinde daha etkili temizlik sunabiliyor. Parke zeminde ise düşük çekiş gücüne geçerek şarjını daha verimli bir şekilde yönetiyor. Böylece standart modda çalışırken tek şarjda yaklaşık 100 dakika temizlik süresine ulaşıyor.

Uzaktan kumanda ve uygulama: Eufy RoboVac 15C, uzaktan kumandayla kontrol edilebildiği gibi mobil uygulama üzerinden de kontrol edilebiliyor. Uygulaması sayesinde gün ve saat olarak temizlik programlama ve çekiş gücü ayarı gibi kontroller yapılmasına olanak tanıyor.

Yedek parça bulunabilirliği: Robot süpürgelerin düzenli olarak değiştirilmesi gereken fırça ve filtre gibi parçaları vardır. Bu parçaların güvenilir satıcılardan uygun fiyata temin edilebiliyor oluşu önemlidir. Eufy RoboVac 15C’nin yedek parçaları, Anker resmi Türkiye sitesinde uygun fiyatlara bulunabiliyor ve robotunuzu uzun yıllar yüksek performansta kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Kimler için uygun: Eufy RoboVac 15C, küçük ve zeminde çok eşyası olmayan evlerde yaşayan, mop özelliği istemeyen ve bütçesi sınırlı olan kişiler için en iyi robot süpürge seçeneği. Mobil uygulamasının yanında uzaktan kumandayla kontrol edilebilmesi de bu modeli evinde Wi-Fi internet bağlantısı olmayan kişiler için çekici bir seçenek haline getiriyor.

Sıkça sorulan sorular

Bir robot süpürgede ne tür özellikler aramalıyım?

İhtiyaç ve beklentiler kişiden kişiye değişse de, bir robot süpürgede olmazsa olmaz birkaç özellik sayılabilir. Bunlar başarılı süpürme becerisi, yön bulma becerisi ve yeterli pil kapasitesidir. Bunların dışında kalan özelikler artı özellik olarak görülebilir ve çoğu zaman ürün fiyatıyla doğru orantılı olarak artar. Ayrıntılı bilgi için robot süpürge satın alma rehberimizi okuyun.

Robot süpürgeler internet Wi-Fi olmadan çalışır mı?

Evet, bazı robot süpürge modelleri uzaktan kumandayla çalışır ve internet (Wi-Fi) bağlantısı gerektirmez. İnternet ve uygulama tabanlı çalışan modellerde ise tüm fonksiyonları kullanabilmek ve yazılım güncellemeleri alabilmek için internete bağlı olmanız gerekir gerekir. Böylece robotunuzu uzaktan kontrol edebilir, akıllı haritalama yapabilir ve temizliğin durumuna dair görsel raporlar alabilirsiniz. Bu modeller internet bağlantısı olmadığında sadece üzerindeki fiziksel tuşlar aracılığıyla temel süpürme işlemleri yaptırılabilir.

Robot süpürgeler iyi temizliyor mu?

Günümüzde günlük hatta haftalık temizliğin yerini alabilecek beceriye sahip birçok robot süpürge modeli mevcut. Robot süpürgeler programlanabilir olmaları ve kendi başlarına çalışabilmeleri sayesinde temizlik yükünüzü büyük oranda azaltabilirler. Bununla birlikte derinlemesine halı temizliği veya daha yoğun kirle mücadele konularında geleneksel elektrikli süpürgelere kıyasla daha sınırlı bir performans sergilerler.

Roborock Q7 Max mi almalıyım Q8 Max mi?

Roborock Q7 Max birçok kişi için daha doğru bir seçim. Roborock Q7 Max ile Q8 Max arasında yaklaşık %15’lik fiyat farkına rağmen pil kapasiteleri, toz hazne hacimleri, su tankı hacimleri ve paspaslama teknolojileri aynı. Roborock Q8 Max, Q7 Max’den farklı olarak çift ana fırçalı bir sisteme sahip. Bu tasarım, uzun saç ve hayvan tüylerinin fırçalara daha az takılması dışında temizliğe dair büyük bir fark yaratmıyor. Firma ayrıca Q8 Max’in zemindeki kablo, çorap vb. engellerden kaçınma becerisi olduğunu öne sürüyor fakat bu özellik henüz etkin bir şekilde çalışmıyor (ileride gelen yazılım güncellemeleriyle daha başarılı bir hale gelebilir). Bununla birlikte, Roborock firmasının resmi verilerine göre Q8 Max yaklaşık %20 daha fazla çekiş gücüne sahip. Fakat çekiş gücü rakamsal değerinin temizliklik başarısıyla doğru orantılı olmadığını ve çoğu zaman firmalar tarafından bir pazarlama taktiği olarak kullanıldığını unutmayın.

Araştırma süreci

Eniyim’e neden güvenmeliyim

Bağımsız araştırmaları toplayıp analiz ederek hazırladığımız inceleme ve rehberlerimizle, hızlı ve doğru alışveriş kararları almanıza yardımcı oluyoruz. Ücret karşılığı inceleme yapmadığımız için tüm ürünlere eşit mesafede yaklaşıp iyi ve kötü yanlarını özgürce ifade edebiliyoruz. Herhangi bir şirketten finansal veya yönetimsel bir destek almıyoruz. Ayrıntılı bilgi.

En iyim, iyim ve fiyat performans kategorileri neye göre sınıflandırılıyor

En iyim: En iyi ürünü seçerken dikkat ettiğimiz en önemli kriter, o ürünün kullanıcıların çoğunun ihtiyaç ve alım gücüne en iyi şekilde hitap ediyor olup olmadığı. Bu kategoriye giren ürünlerin en pahalı ve en havalı olması gerekmiyor. Aksine En iyim kategorisi, ürünün fiyatına değip değmediğini de test ettiği için, bu kategoride en pahalı ürünlerin olması beklenmemeli. Fiyat ve faydanın en optimum noktadaki buluşma noktası baz alınır fakat fayda daha ön plandadır.

İyim: İyim kategorisi, basitçe anlatıldığında ikinci en iyi ürün olarak anlaşılabilir. Örneğin, A ve B ürünü birbirine çok benziyor fakat B ürünü A ürününden daha pahalıya satılıyorsa B ürünü İyim kategorisine yerleştirilir.

Fiyat performans (f/p): Fiyat performans kategorisindeki ürünün sunduğu faydadan çok fiyatı dikkate alınır. Eğer bir ürün piyasadaki diğer ürünlerden daha uygun fiyata makul bir fayda sağlıyorsa, Fiyat performans kategorisinde kendisine yer bulur. Bu kategorideki bir ürün minimum fiyata optimum faydayı sunuyor demektir.

Ürünler incelenirken hesaba katılan kriterler neler

Ürünler incelenirken, ürün türüne göre değişiklik göstermekle birlikte donanım, yazılım, tekrar eden harcamalar, tamir edilebilirlik, yedek parça bulunabilirliği gibi birçok temel kriteri baz alıyoruz.

Detaylı ürün donanım bilgisi paylaşıyor musunuz

Eniyim olarak minimum düzeyde rakamsal donanım bilgisi paylaşmaya özen gösteriyoruz.

Rakamsal değerlerin, çoğu zaman ürünlerin genel başarısına dair bir gösterge olduğuna inanmıyoruz. Örneğin, düşük megapiksel kameraya sahip bir akıllı telefon, diğer değişkenlerden dolayı yüksek megapiksel olan bir akıllı telefondan çok daha kaliteli, yüksek çözünürlüklü, renk uyumlu fotoğraflar çekebilir. Ya da çekim gücü watt cinsi üzerinden yüksek olan bir elektrikli süpürge düşük olandan daha kötü bir temizlik performansı sergiliyor olabilir. Ürünlerin başarılı olup olmamaları tekil parça kapasitesinden daha çok yazılım da dahil tüm bileşenlerinin tümünün ortaya çıkardığı tasarımının nasıl çalıştığı ile ilgilidir. Bu tür rakamsal değerler genelde üretici firmalar tarafından pazarlama taktiği olarak kullanılır.

Kaynaklar

  1. Consumer Analysis, The Best Robot Vacuum Tier List, 18 Ocak 2024
  2. Rtings, Roborock Q7 Max+/Max, 26 Ocak 2024
  3. Vacuum Wars, Roborock Q7 Max+ Review, 29 Ocak 2024
  4. Rtings, Eufy RoboVac 15C Vacuum Review, 1 Şubat 2024

Bir yanıt yazın