Robot Süpürge Nasıl Temizlenir

laminant parke üzerinde siyah robot süpürge ve mavi mikrofiber bez

Robot süpürgeniz yorgunluk nedir bilmeden evinizi süpürüyor ve temizlik yükünüzü azaltıyor. Fakat her şey yolunda giderken, robot süpürgeniz birden eskisi kadar iyi temizlememeye başlarsa ne yapmalı?

Hafızanızı şöyle bir yoklayın. Toz haznesini boşaltmak dışında, robot süpürgenizin en son ne zaman halini hatırını sorup şöyle etraflıca bir bakımını yaptınız? Eğer siz de hatırlamayanlar grubuna dahilseniz ve robot süpürge nasıl temizlenir emin değilseniz merak etmeyin, doğru yerdesiniz.

Markası ve modeli ne olursa olsun piyasadaki tüm robot süpürgeler, belirli periyodlarla temizlik ve bakıma ihtiyaç duyar. Neyse ki bu temizlik işlemi çok vakit alan ve zorlu bir işlem değil. Robotunuzu temizleyerek ömrünü uzatıp ve çalışma performansını fark edilir derece artırabilirsiniz. Bu rehberde 11 adımda robot süpürge nasıl temizlenir detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Robot süpürge ne sıklıkta temizlemeli

Robot süpürgenizin toz haznesini en az iki günde bir boşaltın. Eğer sahip olduğunuz modelin toz haznesi küçükse ya da evde evcil hayvanlarınız varsa bu sıklığı artırmanız gerekir.

Bunun yanı sıra, toz haznesini biriken ve yapışan kirlerden arındırmak ve tıkanmayı önlemek için ayda bir kere kullanım kılavuzundaki talimatlara göre temizleyin.

Toz hazne filtresini içinden geçen havanın dirençle karşılaşmaması ve tıkanmaması için haftada en az bir kere temizleyin. Bazı modellerin filtreleri yıkanabilirken bazıları ise sadece bir fırça yardımıyla temizlenebiliyor. Kullanım kılavuzuna danışarak uygun şekilde temizleyin.

Sensörleri, şarj temas noktalarını, tekerlekleri ve fırçaları iki haftada bir temizleyin.

Gerekli malzemeler

Robot süpürgenizi temizlemeye başlamadan önce ihtiyacınız olacak malzemeleri hazırlayın. Bu listedeki malzemeler işinizi oldukça kolaylaştıracak. Eğer bunlardan bazılarına sahip değilseniz elinizin altındaki benzer işlevi gören malzemeleri kullanabilirsiniz.

 • Çöp torbası
 • Mikrofiber bez
 • Küçük makas
 • Cımbız
 • Elektrikli süpürge (dar aralık ve fırçalı başlıklarıyla birlikte)
 • Tornavida (opsiyonel)
 • Diş fırçası (opsiyonel)

Robot süpürge nasıl temizlenir

1. Enerji kaynağını kesin

robot süpürge şarj adaptörü prizden çıkarılıyor

Şarj istasyonunun fişini prizden çekin ve robot süpürgenizi tamamen kapatın. Bu kapatma işlemi modelden modele değişmekle birlikte genelde robotun üzerindeki açma kapama tuşuna basılı tutarak yapılır.

2. Toz haznesini boşaltın

robot süpürge toz haznesi çöpe boşaltılıyor

Toz haznesini robottan çıkarın ve dikkatli bir şekilde çöp torbasına boşaltın. Etrafa mikro toz partikülleri yaymamak için sert hareketlerden kaçının.

Bu işlemi açık bir alanda yaparak saçılan tozların evinize yayılmasını önleyebilirsiniz. Tozun dışarı kaçmaması için boşalttığınız çöp torbasının ağzını bağlayın.

3. Filtreyi çıkarın

tozlu robot süpürge toz haznesi ve filtresi

Hava filtresini çıkarın ve robot süpürgenizin kullanım kılavuzundaki talimatlara göre temizleyin. Bazı filtreler ılık sudan geçirerek yıkanmaya uygunken bazıları sadece yumuşak uçlu bir fırçayla tozu alınabilir.

Robot süpürgenizin hava filtresini yenisiyle ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini öğrenmek için kullanım kılavuzuna danışın. Uygun periyotlarda değiştirilmeyen filtreler cihazınızın havayı olması gerektiği gibi temizlemesini engeller.

4. Toz haznesini temizleyin

robot süpürge toz haznesi mikrofiber bez ile siliniyor

Toz haznesini nemli bir mikrofiber bezle silin ya da elinizde sabunlu ılık suyla yıkayın. Ardından kuru bir mikrofiber bezle iyice kurulayın. Toz haznesi yıkandıktan sonra en az 24 saat kurutulması gerekir. Bu önlem toz haznesinde gözden kaçan su damlalarının robotunuzun motorunu bozmasının önüne geçmek içindir.

Üretici firma tarafından aksi belirtilmediği sürece robot süpürgenin hiçbir parçasını bulaşık makinasında yıkamayın. Bu işlem parçaların korozyona uğramasına, kırılmasına ya da erimesine sebep olabilir.

5. Ana fırçayı temizleyin

robot süpürge kırmızı ana fırçası ve fırça çerçevesi

Zemindeki kiri kaldırıp vakum ağzına gönderen robot süpürgenizin ana fırçasını saç, iplik ve toza bulanmış halde bulabilirsiniz. Bu parçanın temiz tutulması kirin evin başka noktalarına taşınmaması için önemlidir.

Ana fırçayı kullanım kılavuzundaki adımları takip ederek çıkarın. Çoğu modelde fırçayı serbest bırakmak için fırçada ya da fırça yuvasının iki yanında düğmeler bulunur. Bu düğmelere basarak ana fırçayı çıkarın.

Çıkardığınız fırçanın iki ucunda birikmiş saç ve tozları cımbız yardımıyla çıkarın, gerekirse küçük makasınızı kullanın. Dolanmış saç ve iplik parçaları ana fırçanın dönüşünü zorlaştırır.

 • Eğer robot süpürgenizin fırçası geleneksel kıllı fırçalardansa, tornavida yardımıyla dolanmış saç ve tozları gevşetin ardından makasla keserek çıkarın. Elektrikli süpürgenizin dar aralık ucuyla fırçadaki tozları çekin.
 • Eğer robot süpürgenizin fırçası kılsız ve tek parça silikon bir merdane yapısındaysa takılan uzun saçları elinizle çıkarabilirsiniz. Ardından diş fırçası yardımıyla kaba kirini temizledikten sonra nemli mikrofiber bezinizi kullanarak fırçayı silin.

6. Yan fırçayı temizleyin

robot süpürge yan fırçası tornavida ile sökülüyor

Robot süpürgeniz köşe noktalardaki tozları toplayabilmek için yan fırçasını kullanır. Yan fırçanın uçlarını bir diş fırçası yardımıyla temizleyin.

Yan fırçanın robot süpürgenin gövdesiyle birleştiği noktada saç ve tozlar birikebilir. Birikmiş saç ve iplikleri cımbız yardımıyla temizleyin, eğer dolanmış ve çöpleşmişse küçük bir makas yardımıyla kesin.

Robot süpürgenizin yan fırçasını komple çıkararak bu işlemi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yan fırça bazı robot süpürgelerde bir kilit mekanizması, serbest bırakma düğmesiyle çıkarılabilir. Bazı modellerde ise bir tornavida kullanmanız gerekir.

7. Tekerlekleri temizleyin

robot süpürge yan tekerleği mikrofiber bez ile siliniyor

Çoğu robot süpürgede üç tekerlek bulunur. Bu tekerleklerin etrafında toz, saç ya da diğer birikintiler olup olmadığını kontrol edin. Tekerleklerin düzgün dönebilmesi için bu birikintileri temizlemek önemlidir.

 • Yan tekerlekler: Yan tekerlekler çoğu robot süpürge modelinde sabittir ve kolayca çıkarılamaz. Bu durumda tekerleklerin tüm yüzeyine erişmek için döndürerek nemli mikrofiber bezle silin. Eğer tekerlek girintilerinde katılaşmış kirler varsa bir diş fırçası yardımıyla temizleyin. Tekerleğin gövdeyle birleşim noktasında dolanmış saç ve iplikleri cımbız ya da makas yardımıyla çıkarın.
 • Ön tekerlek: Ön tekerlek çoğu modelde çıkarılabilir tasarımdadır. Nasıl çıkarıldığını öğrenmek için kullanım kılavuzuna göz atın. Çoğu zaman tekerleği gövdeye bağlayan mil sıkıştırılarak tekerlek çıkarılır. Milin etrafına dolanmış saç ve iplikleri temizleyin. Gövdedeki tekerlek yuvasını elektrikli süpürgenizin dar aralık ucuyla temizleyin.

8. Sensörleri temizleyin

robot süpürge ön sensörü mikrofiber bez ile siliniyor

Robot süpürgeler çeşitli sensörlerle donatılmıştır. Bu sensörler robot süpürgenizin çevresini algılamasını sağlar. Kirli sensörler robot süpürgenizin çevresini doğru algılamasını engeller ve hareket kabiliyetini azaltır.

Kuru bir mikrofiber bezle sensörleri, eğer cihazınızın kamerası varsa kamerasını ve şarj temas noktalarını silin. Bu hassas sensörlerin çizilmemesine özen gösterin.

9. Robot süpürgenin dışını temizleyin

robot süpürge mikrofiber bez ile siliniyor

Robot süpürgenizin dış yüzeyini fırça uç başlığı takılı elektrikli süpürgenizle süpürün. Bu başlıktaki fırça uçlarının çok sert olmamasına özen gösterin. Sert fırça uçları parlak robot süpürge gövdesini çizebilir.

Süpürme işlemini tamamladıktan sonra kuru bir mikrofiber bezle robot süpürgenizin üzerinde kalan mikro tozları silin.

10. Şarj istasyonunu temizleyin

robot süpürge şarj istasyonu mikrofiber bez ile siliniyor

Fişini çektiğiniz şarj istasyonunu kuru bir mikrofiber bezle silin. Şarj istasyonunu etrafında ve altında biriken saç ve tozları elektrikli süpürgeyle süpürün.

Şarj istasyonunun şarj temas noktalarını kuru mikrofiber bezle silin. Şarj istasyonunu temizlerken nemli bez kullanmamaya özen gösterin.

11. Hava kanallarını kontrol edin

robot süpürge iç hava kanalı

Robot süpürgenizin toz haznesini ve filtresini çıkardığınız bölmedeki hava kanalı tıkanmış olabilir. Böyle bir durumda robot süpürgenizin çekim gücü düşer ve tozları içine çekmek yerine etrafa taşır. Cihazınızın kullanım kılavuzunda bu bölmelerden bahsediliyor mu inceleyin.

Hava kanallarının içine bakın. Toz birikintisi ya da herhangi bir yabancı madde var mı kontrol edin. Birikmiş tozları bir diş fırçası ya da tornavida yardımıyla çıkarın ve elektrikli süpürgeyle çekin.

Unutmayın, hava kanallarının bitiminde çıkarılmayan hassas filtreler olabilir. Temizlerken bu filtrelere zarar vermemeye dikkat edin.

Not

Robot süpürgenizi her zaman kullanım kılavuzuna danışarak temizleyin. Hatalı temizleme işlemleri robot süpürgenizin bozulmasına ya da düzgün çalışmamasına sebep olabilir. Eğer kullanım kılavuzunu kaybettiyseniz cihazınızın model adı veya numarasını internette aratarak bulabilirsiniz.

Robot süpürgenizi düzenli aralıklarla temizleyin ve bakımını yapın. Fırça ve filtre gibi eskiyen parçaları yenileriyle değiştirerek cihazınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Eğer yeni bir robot süpürge satın almayı düşünüyorsanız robot süpürge satın alma rehberimizden yardım alın ve size en uygun modeli nasıl bulacağınızı öğrenin. Artık robot süpürge nasıl temizlenir biliyorsunuz. Şimdi tek yapmanız gereken buradaki adımları uygulayarak robot süpürgenizi mutlu etmek.

Sıkça sorulan sorular

Robot süpürgemi ne sıklıkta temizlemeliyim?

Robot süpürgenizin temizlik sıklığı kullanım yoğunluğunuza ve evinizin kirlilik durumuna göre değişir. Yine de genel kural olarak toz haznesini en az iki günde bir boşaltın. Ana ve yan fırçayı haftada en az bir kere temizleyin. Hava filtresini haftada bir ya da iki kez temizleyin. Sensörleri, şarj temas noktalarını, tekerlekleri ve fırçaları iki haftada bir temizleyin.

Robot süpürge mi almalıyım dikey süpürge mi?

Robot süpürgeler, programlanabilir olmaları ve otonom çalışmaları sayesinde zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ancak dikey süpürgelere oranla düşük olan çekim kapasiteleri nedeniyle özellikle halı gibi tozu içine hapseden yüzeylerde derinlemesine temizlik yapamazlar.

Dikey süpürgeler ise yüksek emiş güçleri ve farklı uçları sayesinde daha detaylı ve derinlemesine temizlik imkanı sunar. Bununla birlikte manual kullanım gerektirir ve daha çok yer kaplarlar.

Bir yanıt yazın