Robot Süpürge Satın Alma Rehberi

Soyut arkaplan üzerine beyaz robot süpürge ve robot süpürge satın alma rehberini sembolize eden kitap tutan eller.

Piyasada onlarca farklı kalite ve fiyatta robot süpürge modeli var. Bu seçenek fazlalığı biz tüketiciler için bir avantaj olsa da hangi robot süpürgenin ihtiyaçlarımıza daha uygun olduğuna nasıl karar vereceğiz?

İşte tam da bu yüzden bir robot süpürge satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları detaylı ve basit bir dille açıklayan bu robot süpürge satın alma rehberini hazırladık. Bu rehberle temizlik ihtiyaçlarınızı belirleyecek, robot süpürge türlerini tanıyacak ve hangi tür robot süpürgenin size daha uygun olduğuna karar verebileceksiniz.

O zaman, hangi robot süpürge türünün sizin için daha uygun olduğuna karar vermek için ilk olarak temizlik ihtiyaçlarınızı belirleyerek başlayalım.

Temizlik ihtiyaçlarınızı gözden geçirin

Evinizin boyutu ve düzeni

 • Küçük evler: Eğer çok büyük ve dağınık olmayan (1+0, 1+1 gibi) bir evde yaşıyorsanız, ileri seviye navigasyon özelliği sunan bir robot süpürgeye ihtiyacınız olmayabilir. Böyle bir ortamda, robotunuzun yolunu kaybetme ihtimali ve sıklığı çok düşük olacağı için navigasyon becerisinden çok temizleme becerisine odaklanmalısınız. Dolayısıyla iyi temizleyen fakat yönünü çarparak bulan bir robot süpürge işinizi görecektir.
 • Orta ve büyük evler: Eğer eviniz orta boyutta ya da büyükse (2+1 ve üzeri) ya da zemini kaplayan çok eşyanız varsa, farklı odalarda ve eşyaların arasında yolunu kaybetmeyen bir robot süpürgeye ihtiyacınız var demektir. Böyle bir ortamda robotunuzun navigasyon becerisi zayıf olursa, temizlik becerisi ne kadar iyi olursa olsun yolunu kolayca bulamayacağı için verimli bir iş çıkaramayacaktır. Bu durumda yüksek navigasyon ve temizlik becerisine sahip bir robot süpürge tercih etmelisiniz.

Halı ve parke zemin oranı

Evinizin zeminini gözden geçirin. Halı ve parke zemin oranı ne? Halı temizliği, parke zemine göre daha yüksek çekim gücü ve özel fırça tasarımı gerektirir. Çoğu robot süpürge, halı ve parke zeminden birini diğerine göre daha iyi temizleyecek şekilde tasarlamıştır. Gelin farklı zemin oranı durumlarına bir göz atalım.

 • Halı oranı fazla: Eğer evinizde halı oranı parke zemin oranından fazlaysa halı temizleme becerisi daha güçlü olan bir robot süpürge tercih etmelisiniz.
 • Parke zemin oranı fazla: Eğer zemininizin çoğu parkeyse, pürüzsüz zeminde daha iyi performans sergileyen bir model sizin için daha iyi olacaktır.
 • Halı ve parke zemin oranı benzer: Evinizdeki halı ve parke zemin oranı birbirine yakınsa bu iki zemin türünde de temizlik becerisi yüksek olan modellere yönelmelisiniz. Bazı üst model robot süpürgeler farklı zeminlere uyum sağlama becerisine sahiptir. Örneğin bazı modeller, parke zeminden halıya geçtiğini algılayıp çekiş gücünü artırabilir. Halıdan tekrar parkeye geçtiğinde çekiş gücünü azaltabilir. Bütçeniz doğrultusunda bu tür bir model seçmelisiniz.

Evcil hayvanlar

Etkili bir temizlik ve evcil hayvanlarınızla uyumlu bir yaşam ortamı sağlamak için birkaç önemli faktörü göz önünde bulundurmanız gerek. Bu özellikler bütçenizi artırmanıza sebep olabilir. Fakat iyi iş çıkaran bir robot süpürge hayatınızı önemli oranda kolaylaştıracaktır.

 • Çekiş gücü ve fırça teknolojisi: Evcil hayvanların tüyleri halılarda ve mobilya altlarında birikir. Bu tüylerin parke zeminden temizlenmesi göreceli olarak kolaydır. Fakat eğer evinizin zemini ağırlık olarak halıyla kaplıysa, dokuma içine işleyen tüylerin temizlenmesi için ortalamadan daha yüksek çekiş gücü ve özel olarak tasarlanmış fırça sistemleri sunan robot süpürgeler tercih etmeniz gerekir.
 • Filtre sistemi: Eğer çok sevdiğiniz evcil hayvanınız burnunuzun akmasına ya da gözlerinizin yaşarmasına sebep oluyorsa, gerçek HEPA filtreli ve hava sızdırmaz gövde yapıdaki modelleri tercih etmelisiniz. Unutmayın, birçok üst model robot süpürge bile bu tür filtre sistemleri sunmuyor. Sunanların çoğu ise sızdırmaz gövdeye sahip olmadığı için filtrelenmemiş havayı aralıklarından kaçırıyor ve evin içine geri veriyor.
 • Toz hazne kapasitesi: Evcil hayvanınızın tüylerini tararken tarakta kalan tüy miktarına şaşırdığınız olmuştur. Eğer evinizde kedi, köpek ya da tüy döken herhangi bir evcil hayvan varsa robot süpürgenizin toz haznesi daha sık dolacaktır. Sürekli toz haznesi boşaltma probleminin önüne geçmek için daha büyük toz haznesine sahip olan bir robot süpürge tercih edebilirsiniz.
 • Navigasyon: Uygulamadan kontrol edilebilen, akıllı haritalama ve sanal duvarlar belirleme becerisi olan bir robot süpürgeyle, yem ve su kapları gibi hassas bölgelerdeki kazaları önleyebilirsiniz. Bazı modeller evcil hayvan dışkısı tanıma becerisiyle istenmeyen sürprizlerin önüne geçebilir.

Robot süpürge satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Boyutlar

Bazı robot süpürgeler diğerlerinden daha yüksek ve geniş bir yapıdadır. Eğer evinizde robot süpürgenin giremeyeceği darlıkta ya da yükseklikte kanepe altı, yüksek eşik gibi yerler varsa bunu hesaba katmalısınız.

Birçok durumda küçük modifikasyonlarla kanepelerin yerden yüksekliği artırılabilir. Fakat robotun giremeyeceği darlıkta bir giriş ya da oda köşesini değiştirmeniz pek mümkün olmayacaktır. Bu durumda daha alçak ya da dar bir robot süpürge tercih etmeniz gerekebilir.

Navigasyon teknolojisinin seçimi, robot süpürgenin fiyatını önemli ölçüde etkiler. Örneğin, LIDAR sensör ve kamera donanımlı modeller, gelişmiş haritalama ve görüş becerisine sahiptir ve diğer modellere göre daha pahalıdır.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve 1+0, 1+1 gibi küçük ve zeminde az eşya bulunan bir evde yaşıyorsanız, LIDAR sensör ya da kamera teknolojisine sahip olmayan süpürgeler de sizin için yeterli olacaktır.

Büyük ve çabuk dağılan evlerde ileri navigasyon becerisi olmayan modellerden kaçınmalısınız. Bu tür modeller sandalye ve kablo gibi sık sık yer değiştiren objelere takılabilir, temizledikleri bölgeleri verimli bir şekilde belirleyemedikleri için bazı bölgeleri kirli bırakabilir ve sık sık yollarını kaybederler.

Yasak bölgeler, sanal duvarlar oluşturma gibi beceriler de gelişmiş robot süpürge navigasyonunun önemli birer parçalarıdır. Robotunuz bu özelliklere sahipse, ıslak banyo gibi girilmemesi gereken alanlar tanımlamanıza olanak tanır. Bu tür sistemler, temizlik sürecini evinizin düzenine göre uyarlar ve size zamandan kazandırır.

Çekiş gücü

Robot süpürgelerin temizlik becerisi çekiş gücüyle doğru orantılı olarak düşünülmemelidir. Rakamsal çekiş gücü değeri birçok firma tarafından pazarlama aracı olarak kullanılır.

Unutmayın, yüksek çekiş gücü olan fakat kötü tasarım fırçaya sahip bir robot süpürge tatmin edici bir temizlik sağlamayacaktır. Robotlar dönen fırçalarıyla zemindeki tozu ve kiri kaldırarak vakumlar ve haznelerine alırlar. Başarılı bir temizlik için uygun çekiş gücü ve başarılı fırça tasarımı bir arada bulunmalıdır.

Pil, boyut ve ağırlık kısıtlamaları robotların elektrikli süpürge seviyelerinde yüksek çekiş gücüne sahip olmasını engellemektedir. Bu yüzden robot süpürge firmaları özel fırça teknolojileriyle bu sorunu çözmeye çalışırlar.

Çekiş gücü düşük olan bir robot süpürge, fırça tasarım ve teknolojisi daha iyi olduğu için çekiş gücü yüksek olan bir robottan daha iyi temizleyebilir. Dolayısıyla rakamsal yüksek çekiş gücü değerlerine sahip modellerden ziyade, pratikte ihtiyacınız doğrultusunda daha iyi temizleyen modellere odaklanmalısınız.

Paspas (mop) özelliği

Evinizin halı ve parke zemin dağılımı paspas özelliğine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemede önemlidir.

Günümüzde hem süpürme hem de paspas işlemini başarıyla yapan gelişmiş robot süpürgeler var fakat bu modeller tek bir özelliğe odaklanan modellere göre daha pahalı.

Paspas özelliği olan çoğu ucuz modelin silme becerisi tatmin edici değildir. Bu tür modeller, bezlerini zeminde herhangi bir baskı ya da titreşim uygulamadan sadece sürükledikleri için tatmin edici bir temizlik sağlamazlar. Bunun yanı sıra, bu tür ucuz modeller parke zeminden halıya geçerken otomatik paspas kaldırma özellikleri olmadığı için halının ıslanmasına sebep olurlar.

Sınırlı bir bütçeniz varsa, iki işi vasat bir şekilde yapan bir modeldense süpürme gibi tek bir işi daha iyi yapan modellere odaklanmalısınız.

Otomatik toz boşaltma istasyonu

Otomatik toz boşaltma istasyonu, bazı robot süpürgelerle uyumlu olan, süpürgenin haznesindeki tozu otomatik olarak boşalttığı ek bir ünitedir. Otomatik toz boşaltma istasyonu robot süpürgenin fiyatını oldukça artıran bir faktördür.

Otomatik toz boşaltma istasyonu çoğu zaman tekrar eden toz torbası maliyeti doğurur. İstasyonun toz torbasını periyodik olarak değiştirmeniz gerekeceği için yedek toz torbası fiyatlarını incelemelisiniz.

Eğer akıllı navigasyon ve kendi kendine toz haznesini boşaltma özellikleri arasında bir seçim yapacak olursanız evinizin boyutu ve düzenini hesaba katın.

 • Büyük ya da karmaşık ev düzenlerinde akıllı navigasyon özelliği olmayan robot süpürgeler verimli temizlik yapamayacağı için otomatik toz boşaltma sisteminin bir faydası olmayacaktır.
 • Küçük ve zeminde daha az eşyanın olduğu evlerde ise akıllı navigasyon özelliği bulunmayan fakat otomatik toz boşaltma özelliği olan bir model tercih edebilirsiniz.

Unutmayın, birçok otomatik toz boşaltma özelliği olan robot süpürge, ilk başta tek başına satın alınabilir. Eğer isterseniz istasyonu sonradan ayrıca satın alabilirsiniz.

Filtre sistemi

Filtre sistemi çoğu zaman robot süpürgelerde ilk dikkat edilen özellik değil. Bunun farkında olan çoğu üretici firma, en üst modellerinde bile gelişmiş filtre sistemleri kullanmıyor.

Bir robot süpürge çalıştığı süre boyunca zeminden vakumladığı havayı dışarı verir. Verilen bu kirli hava odanızın havasına karışır ve zararlı mikro partiküller solumanıza neden olur.

Bazı robot süpürge modellerinde en küçük partikül boyutuna kadar birçok zararlı maddeyi ayrıştırıp tutabilen filtreler var. Fakat robot süpürgenizde en üst seviye filtrenin bulunması yeterli mi?

Robot süpürgeniz tamamen hava sızdırmaz özellikte değilse kirli hava minik boşluklardan sızıp odanızın havasına karışır. Eğer evinizin havasına bu tür mikro partiküllerin karışmasını istemiyorsanız filtre türünün yanı sıra cihazın tamamen hava sızdırmaz olup olmadığına da dikkat edin.

Uygulama ve kontrol

Eğer internet bağlantınız yoksa sadece uzaktan kumandayla kontrol edilen modelleri tercih etmelisiniz. Bu tür modeller bir telefon uygulamasına sahip olmadığı için görsel olarak kontrol ve raporlama özellikleri sunmazlar.

Haritalamaya görsel olarak müdahale edebilmek, belirli alanlara girilmesini engellemek, odalara isim vermek ve temizliği anlık olarak takip edebilmek gibi özellikler sizin için önemliyse internete bağlanan ve telefon uygulaması olan modelleri tercih etmelisiniz.

Bakım onarım

Robot süpürgeyi temizlik yapması için satın alıp kendinizi sürekli robot süpürgenizi temizlerken ve bakım yaparken bulabilirsiniz.

Elbette her robot süpürge periyodik olarak fırçaya takılan saç ve tüylerin temizlenmesi, sensörlerinin silinmesi gibi bakımlar gerektirir. Fakat bazı robot süpürgeler diğerlerine göre bu tür bakımlara daha sık ihtiyaç duyar. Bu da uzun vadede can sıkıcı olabilir.

Temizliğin yanı sıra, robot süpürgelerin tekrar eden bazı maliyetleri vardır. Bunlar belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken ana fırça ve yan fırça gibi parçalardır. Bu yedek parçalar bazı markalarda pahalıyken diğerlerinde daha ucuzdur.

Satın aldığınız robot süpürgenin orijinal yedek parçalarının piyasada kolaylıkla bulunabilir olmasına dikkat edin. Yan sanayi yedek parçalar robotunuza zarar verebilir ve temizlik becerisini etkiler.

Fiyat

Elbette kesenin ağzını açtığınızda birçok özelliği bir arada sunan akıllı robot süpürge modelleri var. Fakat her üründe olduğu gibi robot süpürgelerde de daha pahalı olan daha iyi olan anlamına gelmiyor.

Kimi markalar bilinirliklerini kullanarak daha az özellik sunan ve malzeme kalitesi vasat olan modellerini daha az bilinen markalara göre daha pahalıya satabiliyor.

Eğer yeterli bütçeniz yoksa ve zeminde çok eşya olan büyük bir evde yaşıyorsanız robot süpürge almanızı tavsiye etmiyoruz. Düşük fiyatlı ve LIDAR sensörü olmayan robot süpürgelerin yol bulma becerileri zayıf olduğu için büyük evi verimli bir şekilde temizleme noktasında çok başarısız kalıyorlar.

Son olarak, robot süpürgeler ekim ve kasım gibi belirli aylarda indirime girebiliyor. Eğer ihtiyacınız acil değilse bu indirim dönemlerini bekleyip robot süpürgenizi daha uygun fiyata alma şansınız olabilir.

Sonuç

Gönüllü Külkedisi robot süpürgeler her geçen gün daha da becerikli hale geliyor. Üstelik evden kaçıp bir prense varma hayali de kurmuyorlar (en azından şimdilik).

Teknolojinin bu alandaki hızlı gelişimi günümüzde birçok robot süpürgenin günlük hatta haftalık temizliği tatmin edici bir şekilde yapabiliyor olmasını sağladı. Yine de robot süpürgeler, belirli periyodlarla yapılan dip köşe temizliğin yerini henüz tamamıyla almış değil. Daha ayrıntılı ve derinlemesine yapacağınız temizlikler için elinizin altında bir elektrikli süpürgenin bulunması hala iyi bir fikir.

Robot süpürge satın alma rehberimizde robot süpürge satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları paylaştık. Geri bildirim ve diğer konular için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular: Robot süpürge satın alma rehberi

Robot süpürgeler internet Wi-Fi olmadan çalışır mı?

Evet, bazı robot süpürge modelleri uzaktan kumandayla çalışır ve internet (Wi-Fi) bağlantısı gerektirmez.

İnternet ve uygulama tabanlı çalışan modellerde ise tüm fonksiyonları kullanabilmek ve yazılım güncellemeleri alabilmek için internete bağlı olmanız gerekir. Böylece robotunuzu uzaktan kontrol edebilir, akıllı haritalama yapabilir ve temizliğin durumuna dair görsel raporlar alabilirsiniz. Bu modeller internet bağlantısı olmadığında sadece üzerindeki fiziksel tuşlar aracılığıyla temel süpürme işlemleri yaptırılabilir.

Robot süpürge mi almalıyım dikey süpürge mi?

Robot süpürgeler, programlanabilir olmaları ve otonom çalışmaları sayesinde zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ancak dikey süpürgelere oranla düşük olan çekim kapasiteleri nedeniyle özellikle halı gibi tozu içine hapseden yüzeylerde derinlemesine temizlik yapamazlar.

Dikey süpürgeler ise yüksek emiş güçleri ve farklı uçları sayesinde daha detaylı ve derinlemesine temizlik imkanı sunar. Bununla birlikte manual kullanım gerektirir ve daha çok yer kaplarlar.

Robot süpürge emiş gücü kaç olmalı?

Yüksek emiş gücü daha iyi temizlik anlamına gelmediği için robot süpürge alırken emiş gücü değerine odaklanmak hatalı olur. Firmalar, Pascal (PA) üzerinden hesapladıkları bu çekim gücü değerini çoğu zaman bir pazarlama yöntemi olarak kullanırlar.

Çekiş gücü düşük olan bir robot süpürge, fırça tasarım ve teknolojisi daha iyi olduğu için çekiş gücü yüksek olan bir robot süpürgeden çok daha etkin temizleyebilir. Başarılı bir temizlik için uygun çekim gücü ve etkili fırça tasarımı bir arada bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın